اتصال به سامانه مودیان و نحوه ارسال صورتحساب

اتصال به سامانه مودیان و ارسال صورتحساب

مقدمه

امروزه یکی از اصلی­ترین راه­های درآمد دولت­ها اخذ مالیات است. اخذ مالیات به دلیل ایجاد تعادل میان اقشار جامعه صورت می­گیرد. به همین دلیل باید میزان اخذ مالیات از افراد با میزان درآمد بالا بیش­تر از افراد با میزان درآمد پایین باشد. در گذشته به دلیل نبود نظارت­های کافی برخی افراد مالیات خود را پرداخت نمی­کردند و به اصطلاح فرار مالیاتی می­کردند. به همین دلیل در سال­های اخیر با پیشرفت تکنولوژی، قوانین جدیدی تصویب شده­اند که با استفاده از آن­ها و همچنین با استفاده از سامانه­های منتخب، هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نمی­تواند فرار مالیاتی انجام دهد. سامانه مودیان سامانه­ای است که در آن میزان مالیات تمام افرادی که مشمول پرداخت مالیات می­شوند، مشخص می­شود. در ادامه به بررسی سامانه مودیان و ویژگی­های منحصر به فرد این سامانه کاربردی می­پردازیم.

 

نمایی گرافیکی از مالیات

سامانه مودیان

اواخر سال 98 شورای نگهبان برای جلوگیری از فرار مالیاتی، قوانینی را تصویب کرد تا بتوان با استفاده از این قوانین و همچنین استفاده از سامانه­ای مالیات پرداختی افراد را تحت کنترل قرار دهد. سامانه­ای که در این راه برای آسان­تر کردن مالیات گیری ایجاد شد سامانه مودیان نام دارد. این سامانه که توسط سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد شد در جهت کمک به دولت و سازمان مالیاتی برای ایجاد شفافیت میزان مالیات پرداختی ایجاد شده است. یکی از اصلی­ترین مزیت­های سامانه مودیان راحت­تر کردن فرآیند پرداخت مالیات است چون در این سامانه افراد موظف به پرداخت اینترنتی میزان مالیات خود هستند به همین علت این سامانه می­تواند راحتی و امنیت حداکثری را برای پرداخت­کنندگان مالیات ایجاد کند. امروزه تمامی افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند، موظف به استفاده از این سامانه می­باشند. در ادامه به بررسی افرادی که باید در این سامانه ثبت­نام کنند می­پردازیم.

چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت­نام کنند؟

همانطور که مستحضر هستید سامانه مودیان برای رسیدگی به امور مالیاتی ایجاد شده است. به همین دلیل به طور کلی می­توان گفت تمام افرادی که مشمول پرداخت مالیات می­شوند موظف به ثبت­نام در سامانه مودیان می­شوند. از افرادی که مشمول پرداخت مالیات می­شوند می­توان به تمامی واحدهای صنفی­ای که به صورت مستقیم با مصرف­کنندگان ارتباط دارند، اشاره کرد. همچنین صاحبان مشاغل صنفی و غیرصنفی که مشمول پرداخت مالیات می­شوند، ملزم به پرداخت مالیات می­باشند.

آموزش ثبت­نام در سامانه مودیان

ثبت نام در سامانه مودیان برای اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی تفاوت دارد. افراد حقیقی برای ثبت­نام در این سامانه باید در ابتدا با مراجعه به سازمان امورمالیاتی کشور و واردکردن اطلاعات شخصی مانند کدملی، شماره تلفن همراه و ... را وارد کنند تا کد امنیتی به شماره همراهشان ارسال شود. پس از واردکردن کد امنیتی ارسال شده، رمز یکبارمصرف برایشان ارسال می­شود و در صورت وارد کردن این رمز در درگاه، وارد پنل کاربری خود می­شوند.

 

ثبت نام در سامانه مودیان

عموما شرکت­های حقوقی در زمان ثبت شرکت، در سامانه امور مالیاتی ثبت خواهند شد اما اگر این کار انجام نشود، افراد می­توانند با مراجعه به سامانه مودیان به عنوان شخص حقوقی ثبت­نام به عمل آورند. در این مرحله شخص حقوقی همانند شخص حقیقی باید اطلاعات شخصی خود را وارد کند و کد ارسال شده به تلفن همراه خود را وارد سایت کند تا کد ورود یکبارمصرف برایش ارسال شود و پس از وارد کردن این کد در سامانه مودیان، ثبت­نام شخص حقوقی در سایت انجام می­شود و پس از استعلام اطلاعات و در صورت تایید این اطلاعات، پنل کاربری باز می­شود.

اینتاکد مالیاتی چیست؟

یکی از مهم­ترین نکاتی که در سامانه مودیان مالیاتی باید موردتوجه قرار گیرد، اینتاکد است. اینتاکد برای طبقه­بندی فعالیت­های اقتصادی و افزایش دقت آن مورد استفاده قرار می­گیرد. این کد را می­توان از سامان امور مالیاتی کشور دریافت کرد. برای دریافت این کد باید مدارکی به سازمان امور مالیاتی تحویل داده شود و در صورت تایید صحت این مدارک، اینتاکد به شخص تعلق می­گیرد. اینتاکد به سه دسته مختلف تقسیم می­شود.

  • اینتاکد تولیدی
  • اینتاکد خدماتی
  • اینتاکد بازرگانی

اینتاکد تماما یونیک و منحصر به فرد است و تمام افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند باید در جهت اخذ این کد اقدام کنند. اگر فردی مشمول پرداخت مالیات باشد اما اینتاکد دریافت نکرده باشد آنگاه از ویژگی­های این کد بی­بهره خواهد ماند. اینتاکد ویژگی­های منحصر به فردی دارد که از این ویژگی­ها می­توان به امکان تطبیق با کدهای ایسیک، امکان استفاده از سیاست­های حمایتی و امکان انجام تمام وظایف مالیاتی اشاره کرد.

شناسه حافظه مالیاتی چیست؟

حافظه مالیاتی برنامه­ای تحت نظارت سازمان امور مالیاتی است که صورتحساب­های الکترونیک را ثبت می­کند و می­توان با استفاده از آن صورتحساب­ها را به سامانه مودیان انتقال داد. شناسه حافظه مالیاتی کدی شش رقمی است که با استفاده از آن می­توان به حافظه مالیاتی دست یافت. شناسه حافظه مالیاتی هر فرد تماما منحصر به فرد است و از ترکیب اعداد و حروف انگلیسی تشکیل شده است. شناسه حافظه مالیاتی را می­توان با استفاده از امضاء الکترونیکی و بارگذاری آن در درگاه امور مالیاتی به دست آورد.

نرم افزار اتصال به سامانه مودیان

یکی از مهم­ترین نکاتی که باید در هنگام استفاده از سامانه مودیان مورد توجه قرار گیرد، ارسال صورتحساب­های الکترونیکی به این سامانه است. امروزه این عمل به دو شکل قابل انجام است. راه اولی که برای ارسال صورتحساب­ها مورد استفاده قرار می­گیرد روش ارسال مستقیم به سامانه است. این روش برای بسیاری از افراد امکان پذیر نیست. دلیل این سخن این است بسیاری از افراد توانایی ایجاد صورتحساب الکترونیکی را ندارند و همچنین در راه واردکردن صورتحساب­ها در سامانه پیچیدگی­هایی وجود دارد که ممکن است بسیاری از افراد از پس انجام آن بر نیایند.

 

دیگر راه برای ارسال صورتحساب­ها به سامانه مودیان، استفاده از یک شرکت معتمد است تا این شرکت به صورت دقیق و منظم صورتحساب­های الکترونیکی شما را وارد سامانه مودیان کند. نرم­افزار­های اتصال به سامانه مودیان برای آسان کردن مسیر ارسال صورتحساب­های الکترونیکی به سامانه مودیان به وجود آمده­اند و تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می­توانند با استفاده از این نرم­افزارها به صورتحساب­های خود را مستقیما وارد سامانه مودیان کنند. در این نرم­افزارها با استفاده از بخش حسابداری صورتحساب­های الکترونیکی صادر می­شود یا با ثبت اکسل فاکتورها در نرم­افزار می­پردازند و پس از آن نرم­افزار فاکتورها را به سامانه مودیان ارسال کرده و سپس از آن استعلام می­گیرد. به این شیوه تمامی صورتحساب­ها در سامانه مودیان به راحت­ترین شکل ممکن ثبت می­شوند. برخی شرکت­ها به ارائه این خدمات می­پردازند و در ادامه به بررسی یکی از بهترین شرکت­های فعال در این حوزه می­پردازیم.

یکی از بهترین شرکت­های فعال در این حوزه، شرکت راهکار سیستم است. این شرکت به سه روش می­تواند شما را در مسیر ارسال صورتحساب­ها یاری دهد. راهکار سیستم با ارائه نرم افزار ERP که دارای ماژول کاملی از سامانه مودیان است، راه را برای مشمولان مالیات آسان کرده و آن­ها می­توانند با استفاده از این نرم­افزار، به صورت اتوماتیک به ارسال صورتحساب­های خود بپردازند. علاوه بر این نرم­افزاری برای ویندوز و وب نیز طراحی شده است تا افراد بتوانند بدون دسترسی به نرم افزار ERP، با بارگذاری فایل اکسل و یا ارتباط مستقیم با سایر نرم افزار­ها به صورت سفارشی نسبت به ارسال صورتحساب­ها اقدام کنند.

علاوه بر موارد بالا شما می­توانید برای ارسال صورتحساب­های خود به سامانه مودیان، از مشاوره­های رایگان مشاوران کاربلد ما در شرکت راهکار سیستم بهره­مند شوید. این شرکت باسابقه در تلاش است تا با خدمت رسانی به شما عزیزان، رضایت را برایتان به ارمغان بیاورد.

 

مشاوره تیم پشتیبان مالی در خصوص نحوه ارسال صورتحساب الکترونیک

با توجه به اینکه سامانه مودیان در جهت ایجاد شفافیت برای اخذ مالیات ایجاد شده است پس باید در این راه هیچ­گونه خطایی صورت نگیرد. به همین دلیل بهتر است برای استفاده از سامانه مودیان به بهترین شکل، از مشاوره­های شرکت راهکار سیستم بهره ببرید. استفاده از تیم پشتیبان مالی راهکار سیستم  می­تواند شما را در مسیر کار با سامانه مودیان راهنمایی کند.

همانطور که مستحضر هستید ارسال صورتحساب الکترونیک مهم­ترین نکته­ای است که در سامانه مودیان باید موردتوجه قرار گیرد. به همین دلیل بهتر است در این مسیر از شرکت­هایی باسابقه و موفق مانند شرکت راهکارسیستم که به سه روش به ارسال صورتحساب­ها به سامانه مودیان می­پردازد، بهره ببرید تا شما را در این مسیر راهنمایی کند و نحوه جمع­آوری اطلاعات و نحوه ارسال صورتحساب الکترونیک را به شما آموزش دهد.

جمع بندی

با پیشرفت تکنولوژی در سال­های اخیر، اخذ مالیات به روش­های نوینی انجام می­گیرد تا میزان فرار مالیاتی به حداقل برسد. به همین دلیل سامانه مودیان به عنوان یکی از اصلی­ترین ابزارهای اخذ مالیات ایجاد شده است تا میزان فرار مالیاتی به حداقل برسد. برای ثبت نام در این سامانه شما می­توانید با وارد کردن اطلاعات شخصی و دریافت رمز یکبار مصرف به آسانی به این سامانه وارد شوید و صورتحساب­های الکترونیکی خود را وارد این سامانه کنید. با استفاده از سامانه مودیان شفافیت کامل در اخذ مالیات انجام می­گیرد و افراد مشمول پرداخت مالیات می­توانند به بهترین و راحت­ترین شکل به پرداخت مالیات بپردازند. راهکار سیستم یکی از بهترین شرکت­هایی که می­توانید از آن برای ارسال صورتحساب­های خود استفاده کنید. این شرکت به سه روش این­کار را انجام می­دهد. شما می­توانید برای اطمینان از انتخاب خود از مشاوره­های مشاوران ما در شرکت راهکار سیستم بهره­مند شوید.